ترموکوپل چیست؟

ترموکوپل را بیشتر بشناسیم؟

ترموکوپل ها رایج ترین تجهیزات اندازه گیری دما هستند، که به زبان ساده از دو فلز غیر هم جنس تشکیل شده و این دو فلز از یک سر به هم متصل شده اند. هنگامی که نقطه اتصال این دو فلز گرم می شوند در اثر “پدیده سیبک” ولتاژی در دو سر آزاد آن ایجاد می گردد که این اختلاف ولتاژ با میزان دمای نقطه اتصال رابطه مستقیم دارد و می توان با استفاده از این پدیده میزان دمای نقطه اتصال را اندازه گیری نمود.

 

ترموکوپل سرامیکی با ترمینال سرامیکی خاص

 

ماکزیمم دمای اندازه گیری شده بستگی به سطح مقطع سیم مورد استفاده دارد به این معنی که با یک ترموکوپل خیلی باریک نمی توان رنج جریانی کاملی را اندازه گیری نمود و ماکزیمم رنج قابل اندازه گیری تعیین کننده قطر سیم ترموکوپل می باشد. ترموکوپل ها دارای دقت اندازه گیری متوسطی می باشند و در صنایعی که دقت سنسور دارای اهمیت بالایی نباشد می توان از آنها استفاده نمود. بدیهی است که منظور ما از دقت زیاد در حد یک هزارم می باشد.

ترموکوپل کابلی سیلیکونی نوع جی

ساختار ترموکوپل:

ترموکوپل ها به شکل سیم و از فلزات مختلف و در درجات متفاوتی تولید می گردند. این تفاوت درجات برای مشتریان و مصرف کنندگان به وسیله کدهای E,N,J,K,T و… مشخص می گردد. برای مثال ترموکوپل نوع K  را با کد K  نام گذاری نموده  و کابل رابط این تجهیز را کابل افزاینده طول یا جبران ساز ترموکوپل تایپ KX می نامند. در رنج های دمایی بسیار بالا کد های ترموکوپل با حروف دیگری از قبیل R,S,B,C  مشخص می گردند.

 

ترموکوپل میله ای فلنج دار آروان

 

ویژگی های مهم در انتخاب ترموکوپل

  • رنج دمایی کارکرد در بلند مدت
  • ماکزیمم دمای لحظه ای
  • دقت اندازه گیری مورد نیاز
  • شرایط محیطی از قبیل وجود حلال های شیمیایی و نفتی که تعیین کننده جنس ماده سازنده غلاف محافظ آن خواهند بود(مقاومت غلاف محافظ در برابر خوردگی).
  • مقاومت در برابر لرزش
  • شرایط نصب (مشخص کردن سایز دقیق اتصالات و مطابقت با سایز پراب خروجی)