ابزار دقیق, مقالات

مهندسی ابزار دقیق و کنترل چیست؟

مهندسی کنترل و ابزار دقیق

مهندسی ابزار دقیق با طراحی و پیکربندی و اتوماسیون سیستم های مختلف سر و کار دارد. در این مقاله به این سوال پاسخ می دهیم که اساساً مهندسی ابزار دقیق پیشرفته چیست ؟ سپس به معرفی شرکت ها ، ادوات ، قطعات و تجهیزات ابزار دقیق پیشرفته  ( ابزاردقیق ) می پردازیم . بعد از آن اصطلاحات ابزار دقیق کاربردی در پتروشیمی ، صنعت نفت pdf و فولاد را بررسی خواهیم کرد. مهندسی الکترونیک و ابزار دقیق و مهندسی کنترل و ابزار دقیق دو شاخه از مهندسی هستند که از مشتقات ( Instrumentation Engineering ) می باشند. این دو شاخه مهندسی موضوعات مشابهی را در بر می گیرند و دانش آموختگان در این رشته ها می توانند در  جست و جوی مشاغل مشابه یکدیگر باشند.برای مشاهده قیمت ، دسته بندی ها، بررسی فنی، مقایسه و خرید آنلاین انواع تجهیزات ابزار دقیق پیشرفته روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

رشته دانشگاهی مهندسی کنترل و ابزار دقیق چیست ؟

این رشته در برگیرنده ی طراحی ، ساخت و مدیریت سیستم هایی است که در طیف گسترده ای از صنایع مدرن  امروزی بکار برده می شوند. همچنین مهندسی ابزار دقیق پیشرفته ، ارتباط نزدیکی با مهندسی مکاترونیک و روباتیک دارد. یک ( Instrumentation Engineering ) در بخش تولید صنعتی و در موقعیت های مورد نیاز به کار گرفته می شوند. معمولا در صنایعی مانند صنایع شیمیایی یا پروژه های ساخت و تولید با هدف بهبود عملکرد سیستم ها از لحاظ تولید ، قابلیت اعتماد و ثبات سیستم کار می کنند.

 

آینده یک دانش آموخته ابزار دقیق در شرکت ها چگونه خواهد بود؟

مهندسین کنترل مسئول طراحی، مشاوره و تعمیر کلیه سیستمها در تمامی صنایع زیر مجموعه خود می باشند. تصمیم گیری در خصوص انتخاب تجهیزات اندازه گیری مناسب در جهت حصول اطمینان از کیفیت و بهره وری بهتر محصولات بر عهده ی مهندس ابزار دقیق می باشد. این مهندسین طراحی عملگرها ، دستگاه های موقعیتی و ماشین آلات اتوماتیک صنعتی را بر عهده دارند. مهندسین کنترل کمیت های فیزیکی مانند دما، فشار و دبی را در یک سیستم اتوماتیک صنعتی از لحاظ کمی کنترل و مانیتور می نمایند.

 

بیشتر بخوانید: آموزش تجهیزات ابزار دقیق پیشرفته

آموزش ابزار دقیق

 

صنایع هدف مهندسان ابزار دقیق کجاست؟
از لحاظ شغلی مهندسین کنترل و ابزار دقیق می توانند در طیف گسترده ای از شرکت ها و صنایع مانند خطوط تولید مدرن، صنایع وابسته به تولید غذا، معادن و صنایع تولید انرژی مشغول به کار شوند.این افراد می توانند فرصت های شغلی را در صنایع بزرگ مطابق با دسته بندی های زیر بررسی کنند.

 • نیروگاه های حرارتی
 • صنعت فولاد
 • صنایع تولید سیمان
 • صنعت نفت و پالایشگاه ها
 • کودهای شیمیایی و…

 

دورنمای شغلی رشته مهندسی ابزاردقیق چگونه است؟

مهندسین ابزار دقیق می توانند در بخش های تحقیق و توسعه شرکت های خصوصی و دولتی جویای کار باشند.این مهندسین می توانند در بخش مشاوره ی تخصصی هم مشغول به کار شوند. بطوریکه می توانند تجربیات  بهمراه تحصیلات آکادمیک و دانش علمی خود را از طریق برگزاری،تخصصی و صنعتی که بدست آورده اند دوره های آموزشی در اختیار فعالان این حوزه و دانشجویان قرار دهند. این مهندسین می توانند در بخش مشاوره ی تخصصی هم مشغول به کار شوند. بطوریکه می توانند تجربیات  بهمراه تحصیلات آکادمیک و دانش علمی خود را از طریق برگزاری ،تخصصی و صنعتی که بدست آورده اند  دوره های آموزشی در اختیار فعالان این حوزه و دانشجویان قرار دهند.

 

ماهیت کار یک مهندس در شرکت های کنترل و اتوماسیون صنعتی چیست ؟

این شخص الزاماً مسئول طراحی ، ارتقاء ، نصب و مدیریت ادواتی است که برای مانیتور  و کنترل سیستم های مهندسی و مکانیکی استفاده می شوند. وظایف و مسئولیت هایی که در مهندسی ابزار دقیق پیشرفته رایج می باشند شامل موارد زیر می شوند.

 • طراحی و ارتقاء سیستم های کنترل جدید.
 • تعمیر و اصلاح سیستم های موجود.
 • مدیریت عملکردها.
 • همکاری با مهندسین طراح ، اپراتورها ، خریداران و کارفرمایان.
 •  ارتباط با کارفرمایان ، تأمین کنندگان تجهیزات و مشاورین طرح های صنعتی.
 • مدیریت پروژه ها از لحاظ منابع مالی و برنامه های زمان بندی.
 • رفع ایرادات و نواقص.
 • دانش و حصول اطمینان از رعایت نکات ایمنی که حافظ سلامتی و جان افراد در محیط های صنعتی می باشند.
 • پشتیبانی فنی و مشاوره ی تخصصی.
 • خرید تجهیزات.
 • برنامه نویسی کامپیوتری.
 • توسعه طرح های جدید کسب و کار.

 

بیشتر بخوانید: ابزار دقیق چیست

ابزار دقیق چیست

 

نتیجه گیری مقاله در مورد شرکت ها ، تجهیزات و مهندسی ابزار دقیق چیست ؟

اگر شما قصد دارید در این زمینه فعالیت کنید، بهتر است اول خوب با خودتان فکر کنید!!! این رشته از علوم مهندسی بسیار پیچیده و تخصصی می باشد. یک زمینه فعالیت بسیار پویا و چالشی که همه روزه نیازمند به روز رسانی علمی ، فنی و تخصصی می باشد. آیا می توانید بگویید چند هزار قطعه و تجهیز در این زمینه وجود دارد!؟ چند مهندس و شرکت در دنیا در این زمینه فعالیت می کنند؟ از طرفی نباید حساسیت و اهمیت کارکرد این ادوات برقی صنعتی را در خط تولید کارخانجات نادیده بگیریم. به همین دلیل انتخاب صحیح ادوات و برندهای این قطعات بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

تجهیزات ابزار دقیق ارزان

همانطور که می دانید قیمت ادوات اندازه گیری پیشرفته در سطح بالایی قرار دارند. بخصوص اگر شما بخواهید این تجهیزات را از برندهای معتبر و شناخته شده همراه با گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر تهیه کنید این موضوع برای شما ملموس تر خواهد بود. به همین دلیل نقش شما به عنوان یک مهندس فعال در این زمینه دارای اهمیت زیادی می باشد.

یک دیدگاه در “4”

 1. سید علاالدین موسوی گفت:

  سلام با توجه به شرایطی که در رابطه با رشته مهندسی ابزار دقیق و کنترل وجود دارد. و همچنین تنوع محصولات ابزار دقیق پیشنهاد می کنم تحقیقاتی بر روی یک محصول با کیفیت مناسب با تجهیزات موجود در ایران انجام گیرد. تا به عنوان واحد درسی برای اشنایی با این محصول ابزار دقیق برای همکاران و حتی به عنوان یک برند ابزار دقیق و ارایه به دانشگاهها و بازاریان محترم مد نظر قرار گیرد. لازم به ذکر است شرایط اقلیمی متنوع نقاط مختلف ابران از مسایلی است که در موارد فوق کمتر مد نظر قرار می گیرد به عنوان مثال شرایط گرم و خشک خوزستان ، مرطوب شمال و……..

  1. moosavi گفت:

   با سلام و عرض ادب
   خیلی ممنونم از نکاتی که فرمودید. همانطور که می دانید شرکت های بزرگ تولید کننده تجهیزات ابزار دقیق این نکات را هنگام ساخت تجهیزات حساس مثل انواع آنالایزر مد نظر قرار می دهند.

 2. Narges گفت:

  فکر نمی کردم رشته ابزار دقیق اینقدر گسترده باشه. 

 3. مهدیه گفت:

  فکر نمی کردم مهندسی ابزار دقیق اینقدر پیچیده باشه

پاسخی بگذارید