ابزار دقیق, مقالات

ترموول چیست ؟

ترموول چیست ؟
(15) رای، میانگین: 4.93/5

ترموول – Thermowell

ترموول ( Thermowell ) چیست ؟ یک سوال کلی می باشد که می توانیم از زوایای مختلف پاسخ های زیادی به آن دهیم. همانطور که می دانید انواع ترموول فلنجی ، پله ای و صاف ( استاندارد ) دارای ساختار های متفاوتی می باشند. قوانین ساخت ترموول استینلس استیل با سرامیکی و مدل سرامیکی با دیگر متریال ها متفاوت می باشند. از طرفی این غلاف های محافظ یکی از حساس ترین تجهیزات ابزار دقیق پیشرفته می باشند. این تجهیزات بر اساس تیپ و ساختار غلاف محافظ ( Stem ) طبقه بندی می شوند. همانطور که می دانید در بسیاری از موارد خسارت های جانی و مالی خراب شدن ترموول ها در زمان بکارگیری، غیر قابل جبران می باشند! پس شما می بایست قیمت انواع ترموول ها ، قوانین ، معیارهای شناخت و انتخاب صحیح تایپ ترموول ها را بخوبی بدانید.

 

انواع ترموول ( Thermowell ) چیست ؟

از نظر ساختمان ، ترموول ها به چند دسته طبقه بندی می شوند که مهم ترین آن ها ترموول فلنجی ، پله ای ، مخروطی ، صاف و سرامیکی می باشند.

 

 • ترموول صاف ( Straight Thermowell ) چیست ؟

 

قطر غلاف ترموول صاف از ابتدا تا انتها یکسان می باشد. ترموول صاف در مقابل خوردگی و فرسایش مقاوم می باشد.

 • ترموول فلنجی ( Flanged Thermowell ) چیست ؟

برای مشاهده مشخصات فنی ، دسته بندی ها، بررسی فنی، مقایسه ، قیمت و خرید آنلاین انواع ترموول روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

 

 

قیمت ساخت ترموول پله ای ( Stepped )

قطر غلاف ترموول پله ای بطور معمول در قسمت بالا 3/4 اینچ می باشد که در قسمت نوک که سر بسته می شود ، 1/2 اینچ می باشد. دلیل این کاهش قطر در قسمت نوک ترموول چیست و چه فایده ای دارد؟ سطح کاهش یافته زمان واکنش نشان دادن ( Response Time ) سنسور اندازه گیری دما از قبیل ترموکوپل و PT100 را کاهش داده و سرعت پاسخ گویی را افزایش می دهد. این یعنی کابل رابط ترموکوپل سریع تر می تواند سیگنال اندازه گیری شده را منتقل کند. در نتیجه ترموستات دمای اندازه گیری شده در نقطه سنجش دما را سریع تر به شما نشان می دهد. پس در نهایت در سیستم کنترل دستی اپراتور و در سیستم کنترل هوشمند ( PLC ) یا دیگر تجهیزات، سریع تر می توانند اقدام لازم را انجام دهند.

 

 • ترموول مخروطی ( Tapered )

مزیت های ترموول مخروطی نسبت به دیگر انواع ترموول ( Thermowell ) چیست ؟ ترموول های مخروطی مقاومت بیشتر در برابر خوردگی و فرسایش و همچنین پاسخ سریع نسبت به تغییرات دما را ارائه می دهند. ترموول های مخروطی اغلب زمانی استفاده می شوند برای سنجش دما به سرعت زیاد نیاز می باشد. طی تحقیقات میدانی و مطالعات موردی که مهندسان ابزار دقیق صنعت نفت انجام داده اند ، عملکرد ترموول مخروطی و صاف را مورد بررسی قرار داده اند. ترموول هایی که در خطوط گاز طبیعی استفاده می شوند، ترموکوپل های دارای ترموول صاف ( Straight ) در معرض نشتی جریان غیر منتظره قرار می گیرند، اقدام لازم را دیر تر انجام می دهند.

 

قیمت خرید ترموول سرامیکی

یکی از روش های پاسخ دادن به این سوال که تیپ و نوع ترموول ( Thermowell ) چیست ؟ ، مشخص کردن متریال ترموول می باشد. بعنوان مثال ما می توانیم ترموول فلنجی سرامیکی و یا ترموول فلنجی استینلس استیل داشته باشیم. بطور معمول قیمت انواع ترموول سرامیکی از آلیاژهای معمولی و گرید پایین استیل ( Stainless Steel ) زیاد تر می باشد. ساخت ترموول پله ای ( Stepped ) برای اکثر کاربردها با استفاده از متریال استینلس استیل انجام می پذیرد. برای کاربرد های بسیار خاص ساخت ترموول پله ای سرامیکی در دستور کار تولید کنندگان ترموکوپل قرار می گیرد.

 

تیپ های اتصال ترموول ( Thermowell ) چیست ؟

قسمت بعدی که باید از ساختمان ترموول بدانید تا بتوانید به سوال ترموول ( Thermowell ) چیست ؟ پاسخ دهید، محل اتصال ترموول به انواع سنسور دما می باشد. انواع ترموول را می توان با استفاده از انواع مختلف اتصال مختلف به یک سنسور RTD ، ترمیستور و یا ترموکوپل متصل کرد. ممکن است ترموکوپل شما از نوع سیمی یا کلگی دار (پی نوشت شماره 1*) باشد.

 

 

پی نوشت:

 1. از نظر علمی بهتر است بجای عبارت کلگی ترموکوپل بگوییم هد ترموکوپل .
 2. عبارت تایپ یا نوع ترموول از عبارت تیپ ترموول صحیح تر می باشد.

یک دیدگاه در “2”

 1. Avatar مهدیه گفت:

  ممنون از مقاله خوبتون در مورد انواع ترموول 

  1. Avatar moosavi گفت:

   با سلام و عرض ادب خواهش می کنم در خدمتتون هستیم

دیدگاهتان را بنویسید